به پایگاه موسسه تربیت مدرس قرآنی هدی خوش آمدید

 

مراسم های برگزارشده در سال ۱۳۹۲ :

 

  1. جلسه معرفت فاطمی مورخ ۹۲/۱/۲۹  با حضور جمعی از دانش پژوهان با سخنرانی جناب آقای دکتر محمدرضا خرمیان، قاری بین المللی قران کریم به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها)
  2. برپائی جشن روز معلم در سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری در تاریخ ۹۲/۲/۱۲
  3. جشن نیمه شعبان به مناسبت میلاد امام زمان (عج) در تاریخ ۹۲/۴/۲
  4. جشن گلریزان ۳ و همایش قرآن و کریم اهل بیت مورخ ۹۲/۵/۲ با حضور جمع کثیری از دانش پژوهان قرانی (۲۵۰ نفر) در ساختمان جدید الاحداث موسسه در منطقه سعادت اباد
  5. همایش حافظان قرآن کریم موسسه مورخ ۹۲/۶/۱۶  با حضور ۵۰ نفر از حافظان قران مجید
  6. جشن شکوفه های قرآنی مورخ ۹۲/۷/۱۱ در نمازخانه موسسه همراه مادران و معلم های آنان
  7. جشن ولایت (عید غدیرخم) مورخ ۹۲/۷/۲۹
  8. تلاوت زیارت عاشورا در دهه‌ی اول محرم  در نمازخانه موسسه بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


همایش های برگزار شده مؤسسه قرانی هدی در سال ۱۳۹۱:

۱- همایش بعثت مردان در سالروز مبعث پیامبر اسلام

خلاصه گزارش این مراسم:

در روز دوشنبه مورخ ۹۱/۳/۲۹ در حسینیه هدی وابسته به این مؤسسه، جشنی به نام بعثت مردان در سالروز مبعث نبی مکرم اسلام (ص) برای آقایان برگزار گردید. این مراسم به لطف و عنایت خدا و توجّهات خاصّه حضرت ولی عصر (عج) رأس ساعت ۱۸ عصر با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، آغاز و پس از آن، آیاتی از کلام الله مجید توسط قاری، جناب آقای شاهمیرزایی قرائت شد. بعد از تلاوت قرآن، دانش پژوهان از مدیحه‌سرایی جناب سرهنگ خلفی در وصف نبی مکرم اسلام بهره‌­مند شدند. سپس استاد کامران، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مؤسسه تربیت مدرس قرآنی هدی مفصلا به تشریح اهداف بعثت، القاب و اسامی پیامبر و نقش قران در زندگی پرداختند. در ادامه تقدیر و تشکر از پدران و همسرانی که دختر یا همسر آنان در این نهاد قرانی به حفظ قران مشغول هستند، انجام شد. پس از آن گزارشی از عملکرد و اهداف آموزشی مؤسسه، معرفی کلاس­های تابستانی برای نواندیشان از اول ابتدائی تا سوم راهنمایی در رشته­‌های حفظ موضوعی بامعنا و مفاهیم قران؛ روخوانی و روانخوانی؛ مهارتهای زندگی (شهروند قرانی)؛ احکام؛ قرائت (ترتیل خوانی)؛ کارگاه آموزشی؛ حفظ با معنا و مفاهیم قران ارائه نموده و فرزندانِ دانش‌پژوهان را به تحصیل در این نهاد قرانی تشویق کردند. همچنین از آقایان نیز برای ثبت نام در کلاس­ها آموزش قرآن دعوت به عمل آمد. پس از آن، مجری با طرح سؤالاتی از سخنرانی جناب آقای دکتر کامران مسابقه­‌ای ترتیب دادند و به برندگان جوایزی به رسم یادبود اهداء گردید. سپس فرم­های ارزشیابی که در ابتدای مراسم به مدعوین داده شده بود پس از تکمیل از آنان تحویل گرفته شد تا کیفیت مراسم مورد بررسی قرار گیرد و در پایان مدعوین گرامی از نمایشگاه فرهنگی موجود در محل برگزاری جشن بازدید نمودند.


۲- مراسم بزرگداشت روز معلم با عنوان تفسیر آیت اندیشه

خلاصه گزارش این مراسم:

در تاریخ ۱۳۹۱/۲/۱۱ مراسم بزرگداشت روز معلم با عنوان تفسیر آیت اندیشه استاد شهید مرتضی مطهری از ساعت ۸:۳۰ صبح لغایت ۱۱:۱۵ در حسینیه‌ی هدی برگزار شد. در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قران، جناب آقای دکتر کامران، پیرامون اهمیت علم، فراگیری آن، معلم و اندیشه­‌های مطهَّر و مطهِّر استاد فرهیخته شهید، مرتضی مطهری، سخنرانی کردند. چکیده‌ی مطالب گفته شده: مقام معلّم قران آن قدر والا و رفیع است که همه موجودات عالم هستی حتی ماهیان دریا نیز برای معلّم طلب مغفرت و آمرزش می‌کنند. قابل ذکر است که از میان تمام مکاتیب الهی مانند مسیحیت، یهودیت، مکاتیب شبه الهی مانند زرتشتی، بودیسم، هندوئیسم و مکاتیبی که صرفاً بر اساس علوم بشری هستند، هیچ کدام مانند اسلام مدافع علم، معلّم و متعلّم نبوده است. به همین دلیل ۷۸۲ بار در قران در مورد علم و مشتقات آن صحبت شده است که این علم مربوط به اندیشه آدمی است و احادیث معصومین در این‌باره نیز مؤید این مطلب است. پیامبر (ص) فرمودند «اطلبوا العلم من المهد الی اللحد» و «اطلبوا العلم ولو باالسین» که این دو حدیث بیانگر این مطلب هستند که علم آموزی، دانش‌­پژوهی و طلب آن مسقف در زمان و در مکان نیست. همچنین در قران ۲۹ بار کلمه معرفت (شناخت قلبی) یا علم اشراقی به کار رفته است که این امر نشان از فراگیری علوم فراتر از اندیشه و مغز آدمی است، به این تعبیر که دریافت باید یافتنی باشد و نه یافتنی. در حدیثی دیگر پیامبر (ص) فرمودند که «کن عالما او متعلما او محبّاً للعالم» به این معنی‌­که یا عالم باش یا علم را فراگیر و یا اگر نتواستید قدردان زحمات عالم و معلم با مهرورزی و محبت باشید. بنابراین پیامبر (ص) در این حدیث به افرادِ امتش، امر به علم آموزی می­کند و به رفع عطش روح انسان که طلب علم است، توجه ویژه دارد. اما متأسفانه در عصر امروز، حکمت به علم تقلیل یافته و به پست­تر از آن به جمع­آوری اطلاعات در انبان ذهن هبوط پیدا کرده و به آن بسنده شده است. در قران سه دسته از افراد مورد تکریم قرار گرفته‌اند که یکی از این سه دسته، افرادی هستند که رفعت علمی دارند، با استناد به آیه ۱۱، سوره مجادله. شهید مطهری اسلام شناس  معاصر قرن با داشتن تالیفات بسیار سعی بر قوام علم داشتند و جامعیت، آشنایی با مبانی دین اسلام، وفور آثار کتبی و شفاهی، صحیح و سالم بودن آثار از جمله ویژگی این معلم پاک نهاد به شمار می­‌رود. در ادامه مقاله‌ای در تکریم مقام معلم خوانده شد و سپس از معلمان این نهاد قرآنی تقدیر و به رسم یادبود مجموعه ۱۴ جلدی کتاب آشنایی با قرآن شهید مطهری تقدیم گردید. همچنین از دانش پژوهان بازنشسته‌ی فرهنگی نیز با اهدای تقدیر نامه و شاخه گلی از آنان قدردانی شد. پس از پایان مراسم جلسه توجیهی دوره عالی تربیت معلم این نهاد قرآنی از ساعت ۱۱:۳۰ لغایت ۱۳ با حضور ۶۰ نفر از خواهران واجد شرایط، با اهدافی چونان ترویج روش صحیح آموزش قرآن با تربیت مربیان قرآن، مهجوریت زدایی از قرآن، تربیت مربیان حفظ قرآن در جهت رسیدن به آرمان مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت وجود ده میلیون حافظ قرآن در کشور و ...  برگزار شد.


۳- جشن گلریزان ۲ (همایش قرآن و کریم اهل بیت علیه السلام)

خلاصه گزارش این مراسم:

این مراسم به لطف و عنایت خدا و توجّهات خاصّه حضرت ولی عصر (عج)، در عصر روز شنبه مورخ ۱۴/۵/۱۳۹۱ مقارن با میلاد مسعود امام حسن مجتبی علیه‌السّلام راس ساعت ۶ بعد از ظهر با قرائت آیاتی  از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران در فضای باز حیاط هنرستان کمال الملک جنب موسسه، واقع در خیابان ولی عصر (عج) نرسیده به میدان تجریش ،با حضور ۳۵۰ نفر از مدعوین آغاز شد. برنامه های برگزار شده در این همایش پس از خیر مقدم به مدعوین توسط مجری عبارتند از:

    اجرای سرود در مدح امام حسن مجتبی (ع)، قرائت سوره کوثر و ترجمه انگلیسی آن توسط نواندیشان و اهداء هدایایی به آنان
    مولودی خانی توسط مداح اهل بیت (ع) در مدح امام حسن مجتبی (ع)
    سخنرانی توسط جناب آقای دکتر کامران ماوردیانی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره این نهاد قرآنی پیرامون عظمت قرآن،‌ مظلومیت و کرامات امام حسن مجتبی (ع)، تشویق و تشجیع حاضران به آموزش قرآن، ارج نهادن به ماه رمضان، ماهی که همنام خدا است، همچنین در انتها نیز گزارشی از فعالیتهای آموزشی این مؤسسه ارائه کردند.
    اجرای مراسم گلریزان ۲ با هدف جمع‌آوری کمک‌ها و  هدایا جهت ساخت بنای ساختمان جدید مؤسسه در سعادت‌آباد با توجه به شأن قرآن و کرامت امام حسن (ع) طی دو مرحله، شامل :‌ الف: دریافت قلک‌های آماده و تزئین شده توسط نواندیشان قرآنی و اهداء یک شاخه گل به آنان  ب: دریافت هدایای مردمی اعم از برادران و خواهران توسط مسئولین مربوطه.
    ختم قرآن دسته جمعی، هدیه به روح بلند امام حسن مجتبی (ع) توسط حضار
    اهداء هدایا به افراد برگزیده مربوط به مسابقه حفظ و تفسیر سوره‌ی فجر و مسابقه نهج‌البلاغه جمعاً ۱۴ نفر
    قرائت اذان به صورت زنده توسط یکی از برادران دانش پژوه و برگزاری مراسم باشکوه نماز جماعت
    برگزاری مراسم افطاری و پذیرایی از میهمانان

همچنین نمایشگاه کتاب و جزوات آموزشی تکثیر شده توسط این نهاد قرآنی برپا شد.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همایش‌های برگزار شده مؤسسه قرانی هدی در سال ۱۳۹۰:

۱- همایش تحلیل و تبیین مناجات شهداء با محوریت مناجات شهید چمران

خلاصه‌‌ی گزارش این مراسم:

در تاریخ ۹۰/۳۰/۳ نشستی تحت عنوان تحلیل و تبیین مناجات شهداء با محوریت مناجات شهید چمران با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و مؤسسه قرآنی هدی برگزار گردید. این مراسم در حسینیه هدی واقع در خیابان مقدس اردبیلی بعد از مسجد طالقانی روبروی ساختمان پزشکان پلاک ۵۵ برگزار گردید و تعداد دانش پژوهان حاضر در این مراسم ۱۱۶ نفر بودند.

در این مراسم بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری محترم استاد زکی خانی، آقای دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی یکی از سخنرانان مراسم؛ در ارتباط با چگونگی تبیین کتاب زمزمه عشق که در شأن شهید چمران می‌باشد، صحبت کردند. در این کتاب به شرح مفاهیم عرفانی نیایش‌های شهید چمران و همچنین در ارتباط با نیایش و جایگاه آن در زندگی انسان و تأثیر آن بر روح و روان انسان مطالبی را عنوان کردند. سخنران دیگر همایش آقای دکتر کامران مدیرعامل محترم مؤسسه قرآنی هدی نیز در ارتباط با تبیین واژه‌ی شهید صحبت کردند و ....

 

۲- همایش غروب رمضان همزمان با میلاد مسعود امام حسن مجتبی (ع)

خلاصه‌ی گزارش این همایش:

همایش قرآن و کریم اهل بیت در غروب نیمه ماه مبارک رمضان همزمان با سالروز میلاد مسعود امام حسن مجتبی (ع) در روز سه‌شنبه مورخ ۹۰/۵/۲۵ ساعت ۶ عصر در حیاط هنرستان کمال الملک جنب مؤسسه قرآنی هدی با حضور ۴۷۰ نفر از دانش‌پژوهان مؤسسه برگزار گردید. در ابتدا  آیاتی از قرآن مجید توسط استاد موسوی قرائت شد و پس از آن دکتر کامران بعنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره مؤسسه قرآنی هدی به تفسیر سوره قدر پرداختند. در ادامه، برنامه مسابقه حضوری در ارتباط با سخنرانی دکتر کامران در ارتباط با تفسیر سوره قدر توسط یکی از خبرگزاری شبکه خبر آقای طیران (از دانش پژوهان موسسه) در میان حضار برگزار گردید، همچنین ختم قرآن جمعی توسط حاضران هدیه به امام حسن مجتبی (ع) صورت گرفت و بعد از آن مراسم اهداء تقدیرنامه‌ها توسط بزرگان حاضر در جلسه به همراه جوایز فرهنگی به برگزیدگان اهداء شد. در ادامه همایش سرهنگ خلفی به مدّاحی پرداختند و بعد از آن زیارت نامه امام حسن مجتبی توسط قاری محترم جناب آقای زکی خانی برای حاضران قرائت شد و  پس از پخش تواشیح ،اذان مغرب توسط پوریا خالدیان یکی از دانش‌پژوهان مؤسسه نماز  و جماعت به امامت حجه الاسلام رحمانی یکی دیگر از دانش‌پژوهان برگزار گردید و در پایان از میهمانان عزیز جهت افطاری و شام پذیرایی شد.  در  ارتباط با زندگینامه امام حسن مجتبی (ع) تقدیم شد که محتوای  آن سؤالاتی در ارتباط با مطالب مذکور بود تا افرادی که به سؤالات پاسخ دهند به قید قرعه جوایزی اهداء‌ بشود.


۳- مراسم گلریزان نرگس زهرا (س)

خلاصه‌ی گزارش این مراسم:

در تاریخ از ساعت ۱۷:۳۰ میهمانان در مراسم حضور پیدا کرده و مراسم در ساعت ۶ در حیاط هنرستان صدا و سیما در سعادت آباد بلوار فرهنگ، کوچه ششم  شرقی جنب زمین مؤسسه  قرانی هدی با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای شاهمیرزایی از دانش‌پژوهان قرانی مؤسسه رسماً شروع شد. سپس اقای علی صباح بعنوان مجری به پشت تریبون امده و ضمن خیر مقدم به میهمانان و خواندن دعای فرج  و شعر در وصف امام زمان (عج) از اقای دکتر توانایی استاد  دانشگاه، برای ایراد سخنرانی با محوریت انفاق و احسان از منظر قرآن دعوت کردند و ایشان حدود ۳۰ دقیقه به سخنرانی پرداختند که با استقبال شایان توجه مواجه شد. در ادامه مراسم، آقای دکتر کامران با اجازه از ساحت مقدس امام زمان (عج) و با بیان عظمت قرآن و اهمیت آموزش آن  گزارشی مبنی بر عملکرد این نهاد قرآنی در گذشته و ارائه اهدافِ پیش روی مؤسسه را بیان کردند و پس از سخنرانی، مراسم گلریزان نرگس زهرا (س) آغاز گردید و انبوهی از قرآن‌پژوهان برای اهداء شاخه گلی به محضر امام زمان (عج) و ساحت قرآن مجید در جلوی جایگاه هیئت امنای مالی صف کشیدند و از این صف باشکوه خیرین با یک شاخ گل استقبال شد. مبلغ ده میلیون تومان پول نقد بهمراه مقداری طلا جمع‌آوری شد و حاضران نیز تعهد پرداخت حدود صد میلیون تومان را در آینده دادند!